Remote work z Asie – práce a koníček dohromady

Sabina Cvrčková

7 minut čtení

21. 3. 2023

Remote work neboli práce na dálku ze zahraničí je v naší svobodné firemní kultuře jedním z benefitů. Já jsem se ho rozhodla využít na začátku tohoto roku. Jak vypadaly přípravy, jak probíhá samotný remote work a co všechno obnáší?

V agentuře Effectix pracuji už rok jako PPC specialistka na part-time, jelikož ještě dokončujii vysokou školu. V zimním semestru se mi podařilo projít všemi zkouškami během prvních dvou týdnů zkouškového období, a proto mi vznikl měsíční prostor do začátku letního semestru. Velkou část svého volného času trávím na cestách, ať už po České republice nebo v zahraničí. Proto se nabízelo, abych tuto příležitost využila a vydala se v tomto mezidobí opět poznávat svět.

 Z Evropy do Ásie, z měsíce na půl roku

S nápadem jsem přišla za svým teamleaderem Michalem, s kterým jsme se pobavili, co remote work obnáší a za jakých podmínek ho můžu absolvovat. Musela jsem si především uvědomit míru zodpovědnosti, která mě čeká, a s důvěrou svých kolegů jsem si mohla začít hledat letenku do své vysněné destinace - Vietnamu. 

Po měsíci stráveném v jihovýchodní Asii jsem si uvědomila, že žít v letních teplotách v době, kdy v Čechách vládla zima, je pro mě mnohem příjemnější. A tak se zrodil další nápad. Na příštím one-to-one s teamleaderem jsem přišla s myšlenkou zůstat v jihovýchodní Asii, a tedy na remote worku, až do června. S Michalem jsme společně zhodnotili uplynulý měsíc, zda spolupráce funguje i na dálku, a můj sen se stal realitou. Čekalo mě pouze několik dalších povinností k vyřízení – přerušení studia na jeden semestr, vyřešení zdravotního a cestovního pojištění a sehnání náhrady za sebe do bytu v Praze.

 
Jak se na remote work připravit? Tohle jsou mé rady! 

Vzdáleně pracuji již třetím měsícem, proto níže přikládám několik poznatků, které je dobré si uvědomit, než se sami rozhodnete podniknout podobnou výzvu.

Tři must have

Kromě plavek a opalovacího krému bylo samozřejmě nutností si do příručního zavazadla zabalit notebook, sluchátka a veškeré příslušenství včetně externích nabíječek, abych mohla být stále na příjmu a měla vybavení obdobné jako v kanceláři.

Dalším a neméně důležitým bodem, který je potřeba mít na paměti, je kvalitní a stabilní připojení k internetu po celou dobu pobytu. V Asii lze tento problém velmi jednoduše a hlavně levně (cca 200 Kč na 30 dnů) vyřešit, a to zakoupením místní SIM karty a následným vytvořením hotspotu. Já vždy volím operátora, který nabízí neomezený internet s minimální rychlostí 20 Mb/s a maximálním pokrytím 4G nebo 5G sítě. Ze zkušeností už vím, že výše zmíněná rychlost internetu je dostačující na běžnou on-line práci a videoschůzky přes platformy Google Meets nebo Microsoft Teams. Tato varianta mi umožňuje být nezavislá vůči připojení k wi-fi v ubytováních, kavárnách nebo co-workingových prostorech.

Posledním bodem je bezpochyby příjemné zázemí. Ať už se nacházím v kanceláři nebo v zahraničí, je pro mě důležité mít takové zázemí, kde mi práce půjde od ruky. V mém případě se musí jednat o klidnější prostředí, proto většinou volím pokoj, ve kterém jsem ubytovaná (pokud má pracovní stůl) nebo sdílené prostory v ubytování, klidnou kavárnu a v nejlepším případě co-workingový prostor.

Remote work ve Vietnamu

Výhody remote worku

  • Cestování – pro mě je to v první řadě možnost poznat krásy jiné země a její kulturu. 
  • Posunutá pracovní doba – v jihovýchodní Asii mají hodiny oproti Česku posunuté o 6 hodin v zimě a 5 hodin v létě dopředu. To se však stává jednoznačnou výhodou pro noční sovy, jako jsem já. Pracovní den začínám okolo 14. hodiny a končím kolem 22. hodiny. 
  • Dopolední práce v místním čase bez vyrušování – tento bod navazuje na předchozí. Pokud se potřebuji plně soustředit na práci, využívám místního dopoledne, ve kterém mají všichni v Česku stále ještě hlubokou noc. Nechodí mi e-maily od klientů nebo zprávy od kolegů.
  • Stejné benefity jako v Česku – i po čas mého remote worku mi firma dává možnost podílet se na mimopracovních projektech, vzdělávat se a být v neustálém kontaktu s kolegy.
  • Jsem stále v obraze – díky pravidelným meetingům s kolegy, ať už interním nebo s klienty, jsem stále v obraze a vím o dění ve firmě a u projektů.
  • Nové nápady – změna prostředí může člověka velmi pozitivně ovlivnit, z čehož mnohdy pramení nové nápady.

Nevýhody remote worku

  • Silná vůle a disciplína – toto jsou dvě klíčové vlastnosti, kterými člověk musí disponovat, pokud se rozhodne pracovat vzdáleně. Ze začátku to bylo náročnější, ale po chvíli jsem si dokázala vybudovat rutinní pracovní návyky i v cizím prostředí.
  • Mimopracovní socializace s kolegy – sama se považuji za sociálního člověka, proto mě první týdny nepřítomnost na každotýdenních pub quizech nebo firemních půlpátcích mrzela. Nicméně díky firemním chatovacím skupinám, ve kterých sdílíme právě i tyto zážitky, mám pocit, že jsem stále součástí kolektivu.

Pláž ve Vietnamu

Nedílnou součástí a tradicí ze zahraničních cest, kterou jsme nedávno zavedli, je poslání pohledu kolegům do pražské (slovenské) kanceláře. Já ten svůj z Vietnamu poslala před více jak měsícem, proto už bohužel ztrácím naději, že se ještě objeví, nicméně ten z Thajska ke kolegům právě putuje!

Scenérie s vodopádem ve Vietnamu

Tak co, zaujala vás moje zkušenost s prací na dálku ze zahraničí? Přidejte se k nám do týmu a buďte součástí naší svobodné firemní kultury s nespočtem možností.

Při remote worku člověk pozná novou zemi a její kulturu

Přečtěte si také:

Thajsko, Keňa i Dominikánská republika? I při práci jde poznávat svět!

Fotografie z remote worku

Blog

SDÍLEJTE ČLÁNEK

TAGY

Chcete vědět více o zlepšení obsahu? Ozvěte se mi.

AUTOR:

Sabina Cvrčková
PPC Specialist


sabina.cvrckova@effectix.com

Více o Sabině

Jestli chcete být in v onlinu, odebírejte nás.

© 2024 Effectix. Všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl